Zpět

Rehabilitační a transportní zařízení (ROBOCOUCHAIR)

Světově nový multifunkční, rehabilitační a transportní robot v automaticky zaměnitelné kombinaci lůžko – křeslo.

ROBOCOUCHAIR je univerzální robotický transportní a polohovací systém s funkcí širokého rozsahu polohovacích pozic, snadnou manévrovatelností a velkou variabilitou v možnostech ovládání.

Zařízení je využitelné jak pro transport, tak pro léčebné a rehabilitační procesy imobilnícha pohybově handicapovaných osob. Princip robotického mobilního a modifikovatelného lůžka tkví v možných transformacích poloh včetně výškové stavitelnosti a schopnosti všesměrového pohybu.

Standardní konfigurace funkcí může být v rámci individualizace dodávaného robotu upravena a doplněna dle specifických potřeb zákazníka.

Zařízení disponuje funkcí řízeného přestavování polohovacího systému s možností přeměny na rovinnou plochu, polohu křesla a vertikalizační polohu. Systém v rámci přechodu mezi dvěma krajními polohami (tj. polohou vsedě, kdy má zařízení tvar křesla, a horizontální polohou) umožňuje dosáhnout široké škály pozic.

Šířka ložné plochy je modifikovatelná. Pro polohu ležmo lze tedy šířku ložné plochy zvětšit a pro polohu sezení ji zase operativně zúžit, čímž je zajištěno jak pohodlné ležení, tak průjezd užšími prostorami – například dveřmi. Hlavový segment je možné doplnit odnímatelnou hlavovou opěrkou, a tím ložnou plochu v případě potřeby prodloužit.

Ke komfortu uživatele také přispívá funkce vertikálního a horizontálního polohování ložné plochy. Umožňuje jak polohování plochy pro ležení s možností plynulého přechodu do vertikalizační polohy, tak polohování plochy pro sezení v případě polohy křeslo s možností modifikace na polohu nástupní.

Snížení ložné plochy je možné až na úroveň standardního lůžka. Tento parametr výškových změn velkého rozsahu usnadňuje nastupování a vystupování uživatele v obou krajních polohách lůžko – křeslo.

Modifikovatelné lůžko s výhodou využívá všesměrových kol, což s sebou přináší vynikající manévrovací schopnosti. Pohyb je charakteristický možnou kombinací různých směrů pohybu v jeden a tentýž okamžik, možností zrychlování, zpomalování, zatáčení, otáčení na místě kolem vlastní osy a jízdy kosoúhle, respektive přímo do boku – tzv. krabí pohyb.

Zařízení je dimenzováno jak pro standardní interiérové prostředí, tak zdravotnická zařízení. Při mírné modifikaci je využitelné i pro outdoor prostředí.

Uživatel má k dispozici ergonomický ovladač s joystickem a klávesnicí, který je možné umístit v ploše opěrky ruky nebo na výklopné desce situované na zadní straně hlavového segmentu.

Ovládání je variabilní - dle aktuální potřeby lze použít jak centrální, tak dálkové ovládání, včetně možnosti využití automatizovaných pohybů pomocí naprogramovaného softwaru. Tento software umožňuje předdefinovat dráhu pohybu ROBOCOUCHAIR i přednastavit parametry v rámci konfigurace jednotlivých lůžkových segmentů tvořících požadovanou polohu. Může tak probíhat kontinuální programovatelná změna všech úhlových poloh jednotlivých polohovacích modulů v rozsahu pozice lůžko - křeslo, s využitím časoprostorového programování procesu transformace poloh mechanizmů robotu za účelem vytvoření sekvencí polohovacích sestav využitelných zejména v řízené robotem asistované rehabilitaci. Uživatel si tak může funkce zařízení přizpůsobit dle svých aktuálních potřeb.

Technické parametry

Ovládání: Manuální, volitelně dálkové včetně automatizovaných funkcí
Individuální polohy: 2
Přednastavené polohy: 6
Vertikalizace: 45°, 60° a 75°
Celkové rozměry ložné plochy: 2100 x 1055 mm
Minimální výška ložné plochy - lůžko: 650 mm
Maximální výška ložné plochy - lůžko: 1050 mm
Minimální šířka – křeslo: 750 mm
Minimální délka - křeslo: 1520 mm
Šířka podvozku: 760 mm
Délka podvozku: 1105 mm
Rozvor náprav minimální / maximální: 650 / 1350 mm
Maximální rychlost ve standardním režimu: 3 km/h
Maximální rychlost v režimu SLOW: 1,5 km/h
Celková hmotnost: 430 kg
Maximální nosnost: 170 kg
Nabíječka: Integrovaná do podvozku

Video

Varování
Zavřít